077-4006006
דף הבית אודות מאמרים שאלות ותשובות המלצות צור קשר
אתרוג טיפול בפרט
אתרוג - זוגיות ומשפחה
אתרוג מסגרות חינוכיות

גננות מחוץ לתווך הטילים

הנחיות לגננות שמחוץ לטווח הטילים
 
גננת יקרה,
ימים קשים עוברים על חלקים נרחבים מתושבי מדינת ישראל. מבצע "עמוד ענן", המשך ירי הרקטות לישובי עוטף עזה, השהייה במרחבים המוגנים, והדריכות לגבי ההמשך עלולים לגרום לתחושות של דאגה, חוסר ודאות ובלבול וכתוצאה מכך למתח, לחץ וחרדה.
גם אם הגן שלך נמצא באיזור בו לא קיימת סכנת חיים מוחשית, חשוב שתהיי מודעת להשלכות שיש למצב ולאתגרים העומדים בפנייך ובפני צוות הגן בעת זו.  
 
·        אבא במילואים
אבות רבים עשויים להיות מגוייסים באמצעות צו 8 למלחמה בעזה. כתוצאה, ייתכן וגם בגן שלך יהיו ילדים מודאגים שאביהם נמצא בשדה הקרב, ואולי גם אימהות החרדות לגורל בני זוגם. לכן, בעתות מצוקה חשוב במיוחד הקשר של צוות הגן עם סביבתו הקרובה של הילד. מומלץ לשמור על קשר רציף עם המשפחה ולהתעדכן לגבי תפקוד הילד בבית.
 
·        מה עם סבא וסבתא, הדודה והדוד?
ילדים רבים הגרים באיזור שאינו חשוף לסכנה מוחשית, עלולים לבטא דאגה או להראות סימני מצוקה לקרוביהם, המתגוררים ביישובי הדרום. חלק מהמשפחות באיזור המרכז יקלטו בביתם קרובי משפחה מאיזור הדרום, דבר העלול לגרום לשיבוש היציבות והשגרה החשובים כל כך בגיל הרך.
היו ערות לביטויים של דאגה ולחץ אצל הילדים. השתדלו לתת מענה פשוט ואמיתי לדבריהם. אל נא תתעלמו מדברי הילד וכן לא כדאי להרגיע את הילד באמצעות משפטים כמו "אל תדאג, יהיה בסדר". חשוב להקשיב ולהכיל את דברי הילד ולנסות להפיג את החששות באמצעות חיזוק הילד ומתן פתרונות התמודדות קונקרטיים. ניתן גם להשתמש בעבודות יצירה, למשל ציור האוייב, כדרך להפיג את החששות.
משאבים שונים עשויים לסייע בהתמודדות עם אירועים במצב של אי וודאות. מומלץ לתמוך בילדים, ליצור מעגלי תמיכה ולחזק את כוחות ההתמודדות שלהם.  


·        חשיפה למידע באמצעי התקשורת
ילדים רבים נחשפים באמצעות אמצעי התקשורת למידע שאינו תואם את גילם.
מידע זה כולל מבזקי חדשות, כתבות טלוויזיוניות הכוללות מראים קשים, תמונות פצועים בעיתונות ועוד. מידע שילד נחשף אליו, עלול לגרום לבהלה וללחץ. בנוסף, פעמים רבות ילדים סופגים מידע חלקי מאמצעי התקשורת, ואז הם עלולים לדמות כי הם נמצא בסיכון גבוה הרבה יותר מרמת הסיכון בפועל.
ילדים עלולים אף להשלים פערי מידע מדימיונם, וליצור תמונת מציאות קשה לגבי עצמם, הוריהם וקרוביהם.
במידה וילד נחשף למידע שכזה, חשוב לשוחח על הנושא בהתאם לגילו ולשלב ההתפתחותי בו נמצא הילד, לתת מענה מדויק אך פשוט לשאלות, והכי חשוב – לתת מסר של ביטחון והרגעה.
 
·        איתור סימני מצוקה
ילדים בעלי יכולת מילולית גבוהה, עשויים לבטא בצורה מילולית פחדים וקשיים, באופן המאפשר למבוגרים להסביר להם, לתקן טעויות בהבנתם ולהרגיעם. אולם רבים מהילדים בגיל הרך אינם מבטאים את תחושותיהם, אם בשל היותם צעירים מדי או בשל הימנעות ממתן תשובות.
אצל ילדים בגיל הרך הנמצאים במצוקה ניתן להבחין בסימפטומים כמו: בעיות שינה, בעיות אכילה, נסיגה לשלב התפתחותי מוקדם יותר (למשל ילד שנגמל מחיתולים חוזר להרטיב), הופעת פחדים שלא היו קיימים קודם או החרפת פחדים קיימים, היצמדות מוקצנת להורה או לחפצים מסוימים, קשיים במסגרת החינוכית, תלונות על כאבים גופניים שחולפים מהר וללא הסבר רפואי, התפרצויות זעם בתדירות גבוהה, חוסר שקט וכן מחשבות, דיבורים והתעסקות מוגברת עם מוות.
ילד בתקופה זו זקוק לתחושת חום ובטחון, ולשמור, עד כמה שניתן על שגרת החיים הרגילה . חשוב לתת לגיטימציה למגוון ההתנהגויות והרגשות , להכיל אותן, ולסייע באיתור הכוחות להתמודדות תוך תיווך המציאות ויצירת תמיכה חברתית רחבה ככל הניתן.

 
אם נראה לך כי ילד או משפחה כלשהי זקוקים לעזרה, מומלץ להפנות אותם לקבלת ייעוץ מקצועי.
בימים אלו אנו עורכים מפגש ייחודי לגני ילדים שנמצאים מחוץ לטווח הטילים, בנושא התמודדות עם מצבי לחץ ומצוקה. לצערנו, מצבים שכאלה שכיחים מאוד בארצנו, וכדאי שהורים וצוותים בגני ילדים ירכשו ידע מתאים בנושא.

 
בתקווה במהרה לימי שלום ואחווה,
צוותיועצותלגילהרך
תוכנית "גןפלוס - הייעוץשעושהאתההבדל"
מרכזאתרוג


טיפול זוגי , טיפול פסיכולוגי , זוגיות במשבר , יעוץ פסיכולוגי , טיפול משפחתי , אבחון פסיכולוגי , טיפול ילדים , גירושין , הורים, הורות , פורום הורים , טיפול זוגי, טיפול פסיכולוגי ,
פסיכולוג ילדים, גישור גירושין , קלינאית תקשורת , ריפוי בעיסוק , משפחה , הורים ילדים , גירושים , יעוץ זוגי , פסיכולוגיה ילדים | קורס ניהול גן | המלצה לגננת |
הדרכת גננות |  הדרכה לגננת | פסיכולוג חדרה | פסיכולוגית חדרה | פסיכולגוית ילדים חדרה | Психотерапия на русском - פסיכותרפיה ברוסית
טלפקס: 6 600 400 - 077
פותח על ידי אפריקום מערכות דף ראשי | אודות | מפת אתר | יצירת קשר עיצוב : סטודיו Symbols

כל הזכויות שמורות לאתרוג - המרכז לקידום סביבה רגשית בריאה www.etrrog.co.il