077-4006006
דף הבית אודות מאמרים שאלות ותשובות המלצות צור קשר
אתרוג טיפול בפרט
אתרוג - זוגיות ומשפחה
אבחונים
ייעוץ זוגי

טיפול משפחתי ו/או זוגי

 בעידן המודרני הולכת וגוברת המודעות והאחריות של הציבור לפנות לטיפול המשפחתי ו/או הזוגי. בני הזוג מוכנים יותר לבדוק את עצמם, את התקשורת ביניהם ולהשקיע באיכות החיים המשפחתיים והאישיים גם מבחינת החוויה הפנימית. ישנה גם עליה במודעות הציבורית להשפעת המשפחה על הפרט וכן, ומאידך, העלייה בלחץ והמורכבות שבו נתונות המשפחות בעולם המודרני.

המשפחה היא אחת המסגרות המשמעותיות ביותר הן בחיי הילד והן בחיי האדם הבוגר ולכן מהווה משאב מרכזי להתמודדות עם קשיים. בו בזמן, אם ישנם קשיים ביחסים בין בני המשפחה, הינם גם מקור לקונפליקטים, תסכולים ואכזבות שמשפיעים רבות על הרווחה האישית של כל אחד מבני המשפחה. כאשר אפילו אחד מבני המשפחה מתמודד עם קשיים מכל סוג שהוא, הדבר משפיע על משפחה כולה ולעתים נדרשת התגייסות משותפת. הנחת היסוד של הטיפול המשפחתי היא שישנה השפעה הדדית בין תפקוד של כל אחד מבני המשפחה כיחידים לבין תפקוד יעיל וחיובי של המשפחה כיחידה כוללת.

 

טיפול משפחתי ו/או זוגי הוא שיטת טיפול ייחודית, הרואה את האדם כחלק ממערכת יחסים רחבה יותר – המשפחה ו/או הזוגיות. זהו ענף בפסיכותרפיה שנועד לטיפול במשפחות ובני זוג שמצויים במערכת יחסים, במטרה ליצור שינוי או התפתחות ביחסים. השינוי נמדד במונחים של מערכות יחסי גומלין בין חברי המשפחה. גישה זו מדגישה יחסים משפחתיים כגורם מרכזי בבריאותו הנפשית של האדם.

המפגשים המשפחתיים מתקיימים במידת הצורך עם כל בני המשפחה כאשר מטרת המטפל הינה לסייע לפתח הקשבה פעילה המאפשרת גילוי הכוחות הקיימים, הדפוסים המקבעים ו/או מונעים שינוי ופיתוח תמיכה הדדית בין כל בני המשפחה. כמו כן, ישנה חשיבות לבחינת הקואליציות הסמויות והגלויות בין בני המשפחה על מנת להבין את המבנה הפנימי הייחודי של אותה משפחה וליצור שינויים רצויים ביחסים ובדפוסים של המשפחה כולה.

טיפול משפחתי הוא טיפול קצר באופן יחסי (כ-20 פגישות) וממוקד בהשגת המטרות אשר הוצבו ע"י המשפחה והמטפל. הפגישות בדרך כלל מתקיימות אחת לשבוע. 
במהלך הטיפול מתאפשרים זיהוי דפוסי תקשורת והתנהגות אשר מובילים לקשיים בחיי המשפחה וחשיפת בני המשפחה לזוויות הראייה השונות של החברים בה.

מטפלים משפחתיים וזוגיים הינם בעלי רקע לימודי (תואר ראשון ושני לפחות) בתחומי בריאות הנפש – עבודה סוציאלית, פסיכולוגיה, פסיכיאטריה, טיפול בהבעה ויצירה וייעוץ חינוכי, ועברו תהליך הסמכה של האגודה הישראלית לטיפול משפחתי.

הינם מתמחים בקשת רחבה של גישות טיפוליות שונות המתמקדות בטיפול במשפחה המאפשרות לעבוד בצורה מהימנה ויעילה ביותר עם היחידים, זוגות, הורים וילדים בהקשר המשפחתי.

מטפל משפחתי חבר האגודה מחויב לקוד האתי של האגודה הנוגע ברבדים שונים של המקצוע.

 

איך יודעים האם כדאי לפנות לטיפול זוגי או משפחתי

מעגל חיי הנישואין והמשפחה יכול לזמן מצבים משבריים מגוונים הן זמניים והן כרוניים.

אם אתם מרגישים

שהקשר הופך להיות מקור לסבל ומפסיק להוות מקום בטוח ומוגן.

 

שמריבות ווכיחום בתוך המשפחה מקשים על חיי היום יום ופוגעים בתפקוד השותף.

 

שאתם מתקשים להתנהל כהורים מול הילדים בתחומים שונים, כמו הצבת גבולות, למשל

או כאשר נוצרים קשיים אישיים מורכבים יותר אצל הילדים המובילים להופעת פחדים או קשיי התנהגות אצל הילדים, מריבות קשות בין אחים, סמכות הורית ועוד.

 

קשיים כרוניים אחרים במשפחה (מחלות, אלימות, התמכרות וכו').

 

כאשר מתמודדים עם פירוק הקשר הזוגי והתא המשפחתי או לחלופין, נמצאים לקראת הקמת תא משפחתי חדש הכולל ילדים מנישואים קודמים.

 

כאשר נמצאים בתקופות של שינויים ו/או משברים (הריון ולידה, הקן המתרוקן, בגידה, הגירה, פרישה מעבודה, אובדן, פריצת מחלות וכו').

 

טיפול זוגי מיועד לכל זוג באשר הוא: זוגות נשואים, זוגות החיים יחד ללא נישואין, זוגות חד מיניים וכמובן זוגות הנשואים נישואין שניים.

אני מאמין של הטיפול המשפחתי והזוגי הוא שכל פרט בתוך המערכת הזוגית או המשפחתית משפיע ומושפע באופן ישיר או עקיף משאר החברים ולכן, מעורבותם בתהליך הטיפולי היא מועילה ביותר וזאת גם כשהבעיה המוצהרת מופיעה אצל חלק מבני המשפחה ונתפשת כבעיה פרטנית .

ההתייחסות המיוחדת זו לאדם כחלק בלתי נפרד ממערכות יחסים משמעותיים שנמצא בהם, מאפשרת שילוב בין טיפול משפחתי וזוגי לבין טיפול בתהליכים פנים-נפשיים של האדם היחיד.

מאחר והמערכת המשפחתית משפיעה ומעצבת את התנהגות הילד/האדם באופן כה משמעותי, ישנה חשיבות רבה להתייחס ולטפל בקשיים שנוצרים בתוך המערכת הזו על מנת לאפשר לאדם את התמיכה המירבית בהתמודדותו עם דרישות החיים ולמזער את הנזקים האפשריים אשר יכולים להיגרם במידה והמערכת תמשיך לתפקד באופן פוגעני.

המטרות הישירות בטיפול זוגי או משפחתי הינן למידת דרכי תקשורת יעילה, התייחסות למערכות רגשיות ולמערכות היחסים בין בני הזוג ובתוך המשפחה. תהליכים אלה מאפשרים להעלות על פני השטח נושאים שאינם זוכים להתייחסות בהוויה המשפחתית הקיימת.טיפול זוגי , טיפול פסיכולוגי , זוגיות במשבר , יעוץ פסיכולוגי , טיפול משפחתי , אבחון פסיכולוגי , טיפול ילדים , גירושין , הורים, הורות , פורום הורים , טיפול זוגי, טיפול פסיכולוגי ,
פסיכולוג ילדים, גישור גירושין , קלינאית תקשורת , ריפוי בעיסוק , משפחה , הורים ילדים , גירושים , יעוץ זוגי , פסיכולוגיה ילדים | קורס ניהול גן | המלצה לגננת |
הדרכת גננות |  הדרכה לגננת | פסיכולוג חדרה | פסיכולוגית חדרה | פסיכולגוית ילדים חדרה | Психотерапия на русском - פסיכותרפיה ברוסית
טלפקס: 6 600 400 - 077
פותח על ידי אפריקום מערכות דף ראשי | אודות | מפת אתר | יצירת קשר עיצוב : סטודיו Symbols

כל הזכויות שמורות לאתרוג - המרכז לקידום סביבה רגשית בריאה www.etrrog.co.il